Ministeeriumide ühishoone

Ministeeriumide ühishoone ehitamise korduma kippuvad küsimused

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) sõlmis 2014. aasta novembris ministeeriumide ühishoone rajamiseks ehitustööde kontsessiooni lepingu osaühinguga 2Torni, kes rajab riigiasutustele kaasaegse, energiasäästliku ja optimeeritud pinnakasutusega büroohoone. Ühishoone võimaldab riigil era- ja avaliku sektori koostöös kümne aasta jooksul kokku hoida ligi 7 miljonit eurot.

Rahandusministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi, Justiitsministeeriumi ning osaliselt Haridus- ja Teadusministeeriumi ühishoone koos kahe maa-aluse parkimiskorrusega ehitatakse Tallinnasse Suur-Ameerika 1 ja Väike-Ameerika 2 kinnistule Rahandusministeeriumi endise hoone asemele. Ehitustööd kestsid 2015-2017. Ministeeriumite ühishoone anti klientidele üle 31. juuli 2017.

Hoone arendaja ehitab maja valmis ja annab selle kahekümneks aastaks rendile.

Riigi kinnisvarastrateegia võtmesõna on säästlikkus ja pinna optimeerimine, selle edukad näited  on Statistikaameti ning Maksu- ja Tolliameti uutele pindadele üleviimine. Nelja ministeeriumi koondamine ühte kaasaegse töökeskkonnaga ning energiatõhusasse hoonekompleksi aitab riigil tulevikus hoida kokku hoonete ülalpidamiskuludelt.

Praegu ministeeriumite kasutuses olev ligi 20 000 ruutmeetrit ebaefektiivselt kasutatud ja kõrge energiatarbega büroopind  väheneb 16 000 ruutmeetrini.  Energiatarve väheneb enam ligi 70% võrra (tarbides 120 kWh/m² aastas), mis on kooskõlas ka Euroopa energiatõhususe eesmärkidega. Kõiki üldotstarbelisi ruume, näiteks nagu konverentsisaal, arvutiklass, pressikonverentside ja nõupidamiste ruumid, hakkavad ministeeriumid jagama ning kordamööda kasutama. Sellega kaob ära vajadus igal ministeeriumil omada eraldi ruume.

Ministeeriumid asuvad ühishoones korruste kaupa järgmiselt:

I torn Justiitsministeerium 3.-6. korrus
I torn Rahandusministeerium 7.-14. korrus
II torn Sotsiaalministeerium 3.-7. korrus
II torn Haridus- ja Teadusministeerium 8. korrus
II torn Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium 9.-14. korrus

Ühispinnad asuvad hoone 1. ja 2. korrusel. I torn paikneb Pärnu mnt poolsel küljel ja II torn staadioni poolsel küljel.Ministeeriumide ühishoone arhitektuurikonkursi võidutöö "Valged"
Autor: Karisma Arhitektid OÜ