Viljandi Gümnaasium

"Kera" (võidutöö)
Autor: Merike Estna
Lepingupartner: Temnikova & Kasela Galerii OÜ

Projekt koosneb neljast maalist formaadis 3500x5100mm ja neljast skulptuurist, mis on kerad läbimõõduga 1200mm. Projekt lähtub küsimusest, kuidas me näeme asju erinevatel viisidel, kuidas asjad ei ole alati nii nagu nad paistavad. Värvid on valitud soojad, säravad ja rõõmsad, mängulised, et luua positiivne ja inspireeriv meeleolu ja värvide erksuse intensiivsuse tõttu loovad pigem kogemuse kui kujutise. Maalid on akrüül lõuendil, skulptuurid valmistatud betoonist ning maalitud samade värvidega, mis maalidki.


"Ajapüüdjad"

Tööd kujutavad aja kulgu ruumis ja inimesi nende sees: kuidas nad püüavad aega võita, võistlevad ja võitlevad omavahel. Nelja ümmarguse kujuga kollaž-akrüülmaalid karkassi läbimõõt on 2800mm, paksus ca 70mm. Karkass on puitprussidega tugevdatud, töö küljed toonitud halli akrüüliga. Teose paksus ca 70mm. Tööd paiknevad etteantud seinapindadel siseruumis.

"Cornemuse"

lahendus koosneb interaktiivsest objektist (puutetundlik infokiosk siseruumidesse), torupilli kujule vihjavast mängulisest betoon-objektist õuealal, mis on oma olemuselt helilis-interaktiivne, ning fotomontaažidest olemasolevatele seinapindadele siseruumides. Viljandi Riigigümnaasiumi asukoht Lossimägede läheduses eeldab sidet pärimusmuusika ja pärimuskultuuri sündmustega, siit antud kunstiprojektis tervikuna kooliõpilastele suunatud rahvuskultuuri-rahvapillidega tutvumise ja soovi korral edasi arendamise temaatika.

"Elementaarne"

Kaheosaline lahendus, mis koosneb maaliseeriast “Elemendid” gümnaasiumi siseruumides ning interaktiivsest installatsioonist „Raster“ vabas õhus, kooli sissepääsualal. Teos „Raster“ moodustub nelinurksele piiratud alale koondatud puitelementidest – standardse kuju ja mõõtmetega erinevat värvi klotsidest, mille asukoht on teost ümbritseva välisraami piires muudetav. Objekti välismõõtmed on 6400x4800x500 mm, maalide mõõdud 3600x2400mm ja 7200x1200mm.

"Futura"

Antud ideekavandi suunavaliku mõjutajateks olid uue koolihoone arhitektuur ja tulevased õpilased. Rajatava ehitise vorm ning asend maastikul turgutasid leidma seoseid ulmekirjanduses või samalaadses filmikunstis loetud-nähtud tehiskeskkondadega. Tööd on prinditud 10 millimeetrisele Smart-X PV plastikule UV otsetrükiga. Õuealale on planeeritud polüfunktsionaalne teos, mis kujutab lõbusat väikest kulgurit. Kulguri alumine puitsõrestikplaat on mõeldud istepingiks. Objekti valmistamiseks kasutatakse puitu ning ristkiht puitplaati.

"Gershwin"

Lahendus koosneb piltidest/vaadetest, kus tõsiteadus ristub oletustega, “päris kunst” kodus tehtuga jne. Kuna enamik vaateid piltidele avanevad nurga alt, siis tänu ribilisele ülesehitusele “avanevad” mõned pildid alles siis kui päris pildist juba möödunud ollakse. Koolihoone sissepääsu juures ootab saabujaid ja saadab lahkujaid rõõmsameelne ja heatahtlik suur sõber – sinist värvi kutsikas. Pildid - lamineeritud kleebiskile (matt); paigaldatakse seinale ja ribidele. Skulptuur – pronks, oksüdeeritud ja kaetud sinise metallemailiga, betoonvundament tänavatasapinnas, mõõdud: 1000x1880x700mm.

"Hommage a Mikko"

Kunstiteos koosneb kolmest komponendist – kooli seitsme eri õppesuuna esindaja portreest, kahest otsaseina reaal/humanitaarainelisest kompositsioonist ja peaväljaku haridusainelisest skulptuurist. Portreed ja kompositsioonid püüavad tõsistel teemadel rääkida veidi humoorikas võtmes. Tehnika: kaseiin- või lateksvärv otse seinapinnal. Peaväljaku skulptuur on iga hariduse aluse – kirjatähe teemaline ning peaks juhuslikele möödujale edastama sõnumit haridusasutusest, igapäevastele asukatele lihtsaid, kuid kestvaid väärtusi. Materjal: eri kujuga terasprofiilid. Viimistlus kuumtsinkimine, värvimine või cor-ten. Valgustus: alt, süvistatud led-valgustid.

"Ilmamaa ja sambad"

Monumentaalmaalide „Ilmamaa“ teostus järgib  klassikalise  monumentaalkunsti  traditsioone.  Krohvipind  värvitakse esialgselt isevalmistatud kohupiimakaseiin värviga  ja see järgselt kantakse pinnale ruumiline kompositsioon  lubimarmorpahtliga.  Tekkinud  kujund  kinnitatakse  ja  koloreeritakse kaseiinilahusega.  Skulptuur „Sambad“ - sammas sümboliseerib midagi tugevat, kindlat. Kui sambad on ehitatud tugevad, siis saab ka neile rajada midagi kindlat. Nii ka teadmistega, mis   moodustaks  nagu  sambad.  Tugevad,  kindlad  teadmistesambad,  kui  alustalad  aitavad noorel ehitada oma edaspidist elu. Materjal: graniit, kõrgus ca 5170mm.

"Kiik"

Installatsioon kujutab endast kiike ja ritvade otsas valgusetäpikesi. Need on omavahel ühendatud nii, et mida suurema hooga kiigutakse, seda valgemaks läheb. Valgusetäpikesed on nagu indikaatorid  sellest, kui kellelgi on lõbus. Raam on valmistatud 25 x 70 mm nelikanttorust, kiige iste puidust, LED valgustid. Installatsiooni kõrgus ca 3200mm.


"Labürint"

Ideekavand koosneb uue hoone sissepääsu esisel platsil olevast skulptuurist ja hoone sees olevatest reljeefidest. Nii skulptuuri kui reljeefide puhul on läbivaks labürindi-motiiv.  Tee teadmiste ja tarkuse juurde ongi omamoodi labürint, milles ekslemine võib olla vaevarikas, kuid mis lõpuks jõuab (kooli lõpetamisel) sihini. Väravad on valmistatud mustast metallist (viimistlus: poolmatt pulbervärv) ning karkassi sisse on paigaldatud väikesed LED-valgustid. Kõrgus ca 2000mm. Hoone sees olevad ruumilised reljeefid on valmistatud malmist ning eenduvad seinast 100mm.

"Loov liikumine"

Lahendus koosneb otse seinapinnale kantavatest neljast joonistusest ja väikevormist sissepääsu esisele alale. Idee : Vabad ja voolavad grafiidijooned kannavad endas ümbritseva Viljandimaa ja Viljandi linna maastiku dünaamikat ning koolis õppivate, arenevate ja järjest sisutihedamaks muutuvate isiksuste peegeldust. Joonistuste  teostamise materjalid:  grafiit  värvitud  seinal,  vahapliiats  ja  akrüülvärv, fiksatiiv. Arhitektuurne väikevorm sissepääsu esisel alal loob  kohtumispaiga, objekti  alumine  osa  on kasutatav istepinnana. Kõik terasest detailid on värvitud mustaks.

"Päike"

Noorus on vaimsete ja füüsiliste võimete tipp. Lahendus koosneb kuuest metallmaalist ning ühest väliobjektist. Igal metallmaalil on Suured Kujundid – noored inimesed, autod, tsiklid, spordi- ja vabaajavarustus jne. Metallmaali aluseks on happekindel roostevaba poleertahvel, kuhu integreeritakse valgus- ja videoekraane ning millele kantakse kõrgtehnoloogiliselt trükitud kujundeid. Väliobjekt, terasest alusraamil valguskuup „Veeühik“ imiteerib veega täidetud läbipaistvat risttahukat. Vesi – kõige algus, sisaldab kõiki võimalusi –nagu elluastujad nooredki! Mõõdud 4150x2500x2570mm. Valmistatud karastatud klaasist, küljed ja lagi kaetud seestpoolt digiprint 3M dekoorkilega, valgustid asuvad tahuka sees. 

"Sigillum"

Maalide valikul on lähtutud piltide esteetilisest ja dekoratiivsest funktsioonist ruumis, aga ka Viljandi keskaegsest ajaloost ja linnaga seotud olulistest isikutest. Iga teose juurde lisatakse seinale tahvel selgitava teksti, autori nime ja teose pealkirjaga. Tahvlid on roostevabast terasest ja tekst on neile graveeritud. Maalid on tehtud lõuendile, mis on liimitud veekindlale vineerile. Kasutatud on akrüülvärve ja UV-kindlaid lakke. Enamikul maalidel on eenduvad reljeefsed pinnad, mis tekivad kvartsliiva ja akrüülipõhise liimi massist.