Häirekeskuse ja Päästeameti Tartu ühishoone sai nurgakivi

11.dets 2013
Tartus asetati täna pidulikult nurgakivi 4,4 miljonit eurot maksma minev Häirekeskuse ja Päästeameti ühishoonele, mis valmib tuleva aasta sügisel.
Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi juhtimisel Tartu Annelinna linnaossa Kaunase pst. 73A kinnistule ehitatav ühishoone on 1-3 korruseline ja paikneb paralleelselt Jaama tänavaga.

„See on väga oodatud maja, mille ehitamist Annelinna hakati kavandama juba 1970. aastate lõpus,“ ütles Lõuna päästekeskuse juht Margo Klaos. Taas hakati uue hoone ehitamisega tõsiselt tegelema 2006.-2007. aastal.

Kesklinn ehk Kalevi tänav, kus päästekomando praegu asub, pole päästjatele hea koht. „Kesklinnast väljasõit äärelinna või linnast välja võtab palju aega, teele jääb mitu pudelikaela,“ selgitas Margo Klaos. „Annelinnas on meil hea töötada, sest ühelt poolt elab seal kõige rohkem tartlasi, kellele jõuab abi varsti kiiremini kohale. Teisalt on valmimas Idaringtee, mis kiirendab meie liikumist.“

Ta lisas, et ilmselt jäävad päästjad pärast ühishoone valmimist esialgu tööle ka Kalevi tänavasse, kuid eesmärk on siiski leida Tartus neile sobivam asukoht. Räägitud on Ringteest.

Ehitatav kompleks koosneb valmides kesksest 3-korruselisest hoonest, kus paiknevad Häirekeskuse Lõuna Keskus, Lõuna Päästekeskus, Päästekomando ja Demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti Pommigrupp, 1-korruselisest päästetehnika garaažikompleksist ning 1-korruselisest varutehnika varjualusest koos jäätmemajaga. Peasissepääs hoonesse on Jaama tänava poolsest küljest. Kinnistu lõunapoolne osa piiritletakse teraspaneelpiirdega, hoovialale jäävad päästetehnika juurdepääsud, platsid ja demineerijate betoonpunkrid.

Samuti rajatakse 4-korruseline tuletõrjespordi ja päästetööde harjutustorn vajalike treening- ning turvaelementide ja jooksurajaga.

Eesmärgiks on tähtaegselt ja optimaalsete kuludega ehitada hoonete kompleks, mis oleks häire- ja päästekeskusele igati sobiv, vastaks kehtestatud nõuetele, oleks ülalpidamises võimalikult vastupidav ja kaua kestev ning mille ülalpidamise kulud oleks võimalikult madalad. Projekti kvaliteet ja ratsionaalsus kasutuskuludes peab olema tagatud parimal moel. Eesmärgiks on funktsionaalne, nõuetele vastav, energiasäästlik ja vastupidav hoone.

Rajatava ühishoone suuruseks on kavandatud 4 326 ruutmeetrit ja selle on projekteerinud Arhitektibüroo Siim & Põllumaa OÜ. Ehitustöid teostab konsortsium AS Ehitustrust ja AS Maru Ehitus.

Uus hoone ja nüüdisaegne ühine töökeskkond on hädavajalik ühele hädaabinumbrile 112 üleminekuks, mis on kavandatud 2014. aasta lõpuks.

Üleminek ühele hädaabinumbrile 112 on oluline ja pikemaajaline ümberkorraldus Eesti siseturvalisuse valdkonnas, mille eesmärk on kiirendada abi saamist. Ühele hädaabinumbrile 112 ülemineku järel tuleb nii politsei, päästjate kui ka kiirabi kutsumiseks helistada numbrile 112.