Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ehitus on graafikus 

01.juuni 2018
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) tänas kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ehitajaid ning koos tähistati ehitusprotsessi viimase etapi algust. Peamiselt on jäänud veel teekonna plaatide paigaldamine, katendite- ja haljastustööd ning õunapuuaia rajamine. Ligi 30 tuhande ruutmeetrisele maa-alale rajatav mälestusmärk valmib käesoleva aasta augustis.
Eelmise aasta novembris allkirjastasid RKAS ja konsortsium, kuhu kuuluvad Haart Ehitus OÜ, Graniittirakennus Kallio Oy, Verston Ehitus OÜ ning GRK Infra AS, ehituslepingu kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi rajamiseks Tallinnasse Maarjamäele.

Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi eskiis.

Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärk on ühiseks mälestuspaigaks kommunismikuritegude ohvritele. Mälestuspaigas leiab äramärkimist kommunistliku režiimi tegevuse tõttu enam kui ca 24 000 elu kaotanud isikut, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ja kelle matmiskoht on paljudel juhtudel teadmata.

Ehitustööde maksumus on 6,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Memoriaali kavandamist rahastatakse Eesti Represseeritute Abistamise Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest. Kompleks saab olema ajas kestev, ilmastikukindel, kergesti hooldatav ja esinduslik.

Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus „Teekond“ valiti välja kaheteistkümne kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann ning Tiiu Truus. Meeskonda kuulusid lisaks Martin Prommik, Kersti Nigols, Liis Voksepp, Annika Liivo ja Marianna Zvereva. Haljastus Lidia Zarudnaja, skulptuur Kirke Kangro, graafiline disain Martin Pedanik ning ohvitseride mälestusmärgi tehniline lahendus Margus Triibmann.

Võidutöö järgi koosneb memoriaal kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast.

Vaata siit kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi tutvustavat videot >