Narva maanteepiiripunkti põhjalikult uuenev kompleks sai nurgakivi

28.nov 2014
Täna asetasid siseminister Hanno Pevkur, Politsei- ja Piirivalveameti Ida prefektuuri prefekt Vallo Koppel, Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe, Ida-Viru maavanem Andres Noormägi, Narva linnapea Eduard East, Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) juhatuse esimees Jaak Saarniit ja Oma Ehitaja ASi juhatuse esimees Kaido Fridolin pidulikult nurgakivi Narva-1 piiripunkti uuele jalakäijate terminalile.
Ehitustööde tulemusena suureneb piiri läbilaskevõime tuleval aastal vähemalt poole võrra ja sellega saavutatakse piiripunktide kesklinnalist asukohta arvestades maksimaalne läbilaskevõime.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul muudab järgmisel aastal valmiv uus jalakäijate terminal piiriületuse kiiremaks ja mugavamaks. „Kuna Eesti ja just Ida-Virumaa on väga paljude Venemaa turistide atraktiivne reisisihtkoht, muutub välisturistide, aga ka Eesti turistide jaoks piiriületus oluliselt lihtsamaks. See omakorda avaldab eeldatavalt positiivest mõju regiooni majandusele ja aitab kasvatada ida-virulaste elujärge,’’ lisas Pevkur.

Enne rekonstrueerimistöödega alustamist koosnes  Narva-1 piiripunkt  kolmest terminalist – sõiduautode ja busside, jalakäijate ning veoautode terminalist. Piiripunktis oli kaks sõidurada bussidele, kaks rada sõiduautodele ja neli rada jalakäijatele. Vanad terminalihooned rajati 1990ndate esimeses pooles ning olid amortiseerunud.

„Narva piiriületuspunkt on Euroopa Liidu ja Venemaad ühendavatest maismaa ühendusteedest üks suurimaid ja pärast rekonstrueerimist tõuseb piiripunkti taristust tulenev läbilaskevõime mitu korda. On hea meel tõdeda, et oleme loomas nii oma kogukonna liikmetele kui ka külalistele kiiremat ja mugavamat piiriületusvõimalust,“ sõnas Ida prefektuuri prefekt Vallo Koppel. Koppeli sõnul pakuvad suuremad ja mugavamad teenistusruumid paremat töökeskkonda ka piirivalvuritele, kes annavad endast parima, et piiriületaja saaks võimalikult kiiresti ja sujuvalt üle piiri liikuda.

Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe sõnul valmistab ehitustööde edenemine ja uue maja kerkimine ametnikele rõõmu. „Uut terminali on siin Euroopa Liidu välispiiril oodatud kaua, sest eelmine jalakäijate terminal oli ajale tõsiselt jalgu jäänud ning osutus ka pudelikaelaks turistide liikumisele. Kui see ehitati 20 aastat tagasi, oli piiriületajaid umbes viis korda vähem,“ rääkis Veermäe.

Piiripunktide ressurss on kasutatud täielikult vaid siis, kui mõlemal pool piiri asetsevate piiripunktide läbilaskevõime on võrdne. Täna on Ivangorodis eraldi busside terminal ja bussireisijaid on võimalik teenindada neljal rajal, kuus rada on sõiduautodele ning kuus rada jalakäijatele. Ehitustööde läbiviimise lõpptulemusena on plaanis mõlema piiripunkti infrastruktuuri võimaluse piires ühtlustada.

Ümberehituse käigus lammutati 500-ruutmeetrine jalakäijate terminal ja selle asemele ehitatakse uus, ligi kolm korda suurem kaasaegne terminalihoone.

Piiripunkt valmib lõplikult tuleval suvel, sest avastatud arheoloogiliste leidude tõttu pidi läbi viima täiemahulised ja aeganõudvad arheoloogilised uuringud ning selleks ajaks tuli ehitustegevus mitmes töölõigus ajutiselt peatada. Kuna kaevetööde käigus leitud linnakindlustuste vundamendid ja müüritised tuleb säilitada muutumatult, tuli uusehitiste vundamendi lahendus vastavalt uutele andmetele ümber projekteerida. Tänaseks on arheoloogilised uuringud lõpetatud, uus vundamentide lahendus projekteeritud ja ehitustegevus saab normaalses tempos jätkuda.

Seoses ulatuslike ehitustöödega tuleb inimestel varuda rohkem aega piiriületuseks. Seda eriti just pühade ajal, mil riigipiiri ületab tavapärasest rohkem inimesi.

Narva kesklinnas asuva maanteepiiripunkti rekonstrueerimiseks on sõlmitud Oma Ehitaja AS-iga leping maksumusega 6,7 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Töid rahastatakse Euroopa naabrus- ja partnerlusinstrumendi (ENPI) Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programmi 2007-2013 ning riigieelarvelistest vahenditest.


Euroopa naabrus- ja partnerlusinstrumendi Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programm 2007-2013  toetab rahaliselt ühiseid arendustegevusi regiooni konkurentsivõime parandamiseks, kasutades ära regiooni potentsiaali ja soodsat asukohta Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni vahelisel ristteel.

Programmi koduleht on www.estlatrus.eu.


Tulevane Narva-1 piiripunkti jalakäijate terminal


Siseminister Hanno Pevkur


Siseminister Hanno Pevkur


Siseminister Hanno Pevkur


Riigi Kinnisvara ASi juhatuse esimees Jaak Saarniit

Lisainformatsioon:

Madis Idnurm
Riigi Kinnisvara AS
Kommunikatsioonijuht
Tel: 606 3411, 526 6066
E-post: madis.idnurm@rkas.ee

Olja Kivistik
Politsei- ja Piirivalveamet
Pressiesindaja
Tel: 337 2249
Mob: 530 883 44
E-post: olja.kivistik@politsei.ee

Rainer Laurits
Maksu- ja Tolliamet
Avalike suhete juht
Tel: 676 2108, 55 610 991
E-post: rainer.laurits@emta.ee

Merje Pors
Siseministeerium
Pressinõunik
Tel: 612 5227, 5335 8687
E-post: merje.pors@siseministeerium.ee