NUKU teatri piirdemüüril hakkavad figureerima interaktiivsed „Katusepoisid“

14.juuni 2016
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös NUKU teatriga viisid läbi kunstikonkursi leidmaks sobivaim teos Tallinna vanalinnas asuva NUKU teatri piirdemüürile. Konkursi žürii valis kaheksa võistlustöö hulgast välja Varvara Guljajeva ja Mar Canet Sola ideekavandi märgusõnaga "Katusepoisid“. Konkursi tulemusena luuakse NUKU teatri Nunne tänava poolsele müürile kunstiteos, mille vasest „katusepoisid“ kõnetavad möödujaid muutuva valgusemänguga.

Ideekavand "Katusepoisid“ (päeval)


Ideekavand "Katusepoisid“ (õhtul)

Kunstikonkursiga otsiti ideelahendust, mis lähtuks NUKU kui visuaalteatri kontseptsioonist ning ühendaks erinevaid kunstiliike, -vorme ja materjale. Žürii valis võidutööks ideekavandi märgusõnaga „Katusepoisid“. Tegemist on kineetilise skulptuuriga, mille keskmes on omanäolised vasest tegelaskujud. „Katusepoisid“ jälgivad möödakäijaid ja õhtutundidel lülitavad sisse oma laternad, mängides niimoodi publikuga valgusemängu.

Teise koha vääriliseks osutus žürii hinnangul ideekavand märgusõnaga „Teater on linnas“, mille autoriks on Iris Jurma-Kangur. Kavand paigutas müüritippudele kirgastes värvilahendustes commedia dell´arte etenduste tegelased, mis pidevalt liikudes ilmeid vahetaksid. Pimedal ajal asenduksid värvid läbi figuuride kumava valguse mänguga.

Ideekavand „Teater on linnas“

Kolmanda koha pälvis võistlustöö märgusõnaga „Hampelman“, mille autoriks on Margus Kadarik. Teos koosneb kahest hüpiknukk-hampelmanist, millest üks on nutune-jonniv ja teine rõõmsameelsem-lõbusam. Hüpiknukud paikneksid müürivärava postidel ning möödakäijad saaksid tegelaste küljes rippuvatest kettidest soovi korral nende käsi ja jalgu liigutada.


Ideekavand „Hampelman“

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Joonas Tartu (NUKU teatri teatrijuht, žürii esimees), Merike Kurisoo ja Andres Kurg (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing), Taavi Talve ja Timo Toots  (Eesti Kunstnike Liit) ja Risto Parve (NUKU teatri hoone laienduse arhitekt). Eksperdina osalesid žürii töös ka teatri peakunstnik Britt Urbla Keller ning Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhtivspetsialist Henry Kuningas.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 39 781 eurot. Teost saab näha NUKU teatri Nunne tänava poolsel piirdemüüril käesoleva aasta lõpus.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt ühe protsendi eest tellida kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb tellida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 625 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hanke ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.

Taust
RKASi tellimusel rajab Ehitus5ECO OÜ NUKU teatri ja muuseumi juurdeehituse, mis seob senise teatrihoone ja muuseumi ühtseks tervikuks. Lisaks uuele 422 istekohaga teatrisaalile ehitatakse juurde tehnilisi ruume ja ladusid ning rajatakse väliterrass. Tänu paigaldatavale liftile paraneb oluliselt erivajadustega inimeste pääs nii NUKU muuseumisse kui ka teatri olemasolevatesse saalidesse. Lisaks juurdeehitusele renoveeritakse osaliselt ka Lai 1 teatrimaja.

Teatrihoone laienduse arhitektuurse lahenduse on välja töötanud OÜ Karisma Arhitektid (Risto Parve, Diana Taalfeld, Kai Süda ja Kristo Kaskpeit). Ehitusprojekti on koostanud arhitektuuri- ja inseneribüroo AS Amhold.

Ehitustööd on kavas lõpetada käesoleva aasta sügiseks ning teater alustab laienenud kompleksis etenduste andmist samuti käesoleva aasta sügishooajal.