Piusa piirivalvekordon sai nurgakivi

15.juuni 2015
Täna asetasid president Toomas Hendrik Ilves, siseminister Hanno Pevkur ning Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher pidulikult nurgakivi Võmmorski külas Võrumaal asuvale Piusa piirivalvekordonile, millest saab Eesti maismaa piiri valve üks tugipunkte.
Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) tellimusel rajab Nordecon AS hoonete kompleksi, mis oleks piirivalvekordoni funktsioonidest tulenevaks tööks igati sobiv, vastaks kehtestatud nõuetele, oleks ülalpidamises võimalikult vastupidav ja kauakestev ning mille ülalpidamiskulud oleksid võimalikult madalad. Tööde käigus lammutati olemasolev amortiseerunud kordonihoone ning selle asemele ehitatakse uus.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul kujuneb Piusa kordonist Eesti maismaapiiri üks tugipunkte. „Piusa kordoni renoveerimisega saavad kõik idapiiri kordonid korda ning lisaks piirivalvuritele saavad seal olema korralikud elutingimused ka Koidula piiripunktis töötavatele inimestele,’’ lisas minister.

RKASi juhatuse esimehe Jaak Saarniidu sõnul ei kuulu piirivalvekordoni ehitamine kaugeltki ettevõtte suurimate arendusprojektide hulka, kuid selle tähtsust Eesti riigile on raske ülehinnata. „Me rajame siia riigi kaasaegsema julgeolekuhoone, mille toimimine peab täielikult toetama nii piirkonna kui ka Eesti turvalisust tervikuna,“ lisas Jaak Saarniit.

„Nordecon on Eesti piirile edukalt rajanud aastate jooksul mitmeid olulisi ehitisi nagu näiteks Luhamaa ja Koidula piiripunktid ning samuti rea kordonihooneid, Piusa-projekt on selle loetelu loogiline jätk,“ lausus Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink. „Ehitajana on hea meel, et saame omal moel kaasa aidata riigi julgeoleku tugevnemisele.“

Piusa kordonihoone rajamisel võetakse arvesse ümbruskonnale iseloomulikku arhitektuuri ning tuuakse olemasolevasse arhitektoonikasse kaasaegset lahendust. Hoone välisarhitektuuri eesmärgiks on maksimaalselt sobituda olemasolevasse keskkonda.

Kolmekorruselise peahoone ja abihoonete suurus kokku on enam kui 2500 ruutmeetrit. Hoonestu arhitekt on Magnar Meinart, ehitusprojekti on koostanud AS Amhold.

Tegu on olulise investeeringuga Eesti-Vene piirijoonel, mis on suunatud turvalisuse parandamiseks Euroopa Liidu ja NATO välispiiril. Piusa kordon saab muuhulgas olema oluliseks baasiks ka piirivalve eriüksusele.

Uue piirivalvekordoni rajamine läheb kokku maksma ligikaudu 4,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Ehitustegevusega alustati käesoleva aasta märtsis ning tööd on kavas lõpetada 2016. aasta kevadel.


Foto: Julia-Maria Linna

Foto: Julia-Maria Linna

Foto: Julia-Maria Linna

Foto: Julia-Maria Linna

Foto: Julia-Maria Linna

Foto: Julia-Maria Linna

Foto: Julia-Maria Linna

RKAS (www.rkas.ee) on 2001. aastal riigi kinnisvara senisest tõhusamaks haldamiseks loodud 100%-liselt Eesti Vabariigile kuuluv 380 miljoni euro suuruse varade mahuga kinnisvaraarenduse ja -haldusega tegelev ettevõte.

Nordecon AS (www.nordecon.com) on 1989. aastal asutatud Eesti juhtivaid ehitusettevõtteid. Alates 2006. aasta maist on Nordecon noteeritud NASDAQ OMX Tallinna börsil. Kontserni kuulub lisaks emaettevõttele üle 10 tütarettevõtte. Kontserni konsolideeritud müügitulu oli 2014. majandusaastal ligi 161 miljonit eurot ja puhaskasum 2,3 miljonit eurot. Kontsern annab tööd enam kui 730 inimesele.

Lisainformatsioon:
Jaak Saarniit, Riigi Kinnisvara ASi juhatuse esimees
Tel: + 372 606 3402, e-post: jaak.saarniit@rkas.ee

Jaano Vink, Nordecon ASi juhatuse esimees
Tel: + 372 615 4400, e-post: jaano.vink@nordecon.com

Rajatava kordoni eskiisid