Põlva Gümnaasiumi õuealale lisandub kaheosaline peegeldusterohke skulptuur „Tuum“

28.juuni 2016
Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) ja Põlva Gümnaasiumiga viisid läbi kunstikonkursi, leidmaks sobivaim teos kooli välialale. Konkursi žürii valis 15 võistlustöö hulgast võitjaks Bruno Lillemetsa ideekavandi märgusõnaga "Tuum“. Konkursi tulemusena püstitatakse käesoleva aasta lõpus valmiva Põlva riigigümnaasiumi uue õppehoone õueterritooriumile kaheosaline terasest skulptuur, mille siledalt pealispinnalt peegeldub nii kooliruum kui meie kasvavate teadmiste ning küsimuste hulk.

Ideekavand "Tuum"

Kunstiteoste tellimise seaduse alusel läbiviidud konkursiga otsiti ideelahendust Põlva Gümnaasiumi välialale. Lahendus pidi rõhutama kooli tegevusvaldkonda, haakuma kooli visuaalse keelega ning sobituma hoonekompleksi arhitektoonikaga. Otsitav idee võis koosneda ühest või mitmest teosest, millel võis sisalduda ka valgustuse element. Žürii valis võidutööks ideekavandi märgusõnaga „Tuum“, mille valmistamisel kasutatakse erineva töötlusega terast ning mis valminuna peegeldab erineva nurga alt taevast, koolihoonet jm. Kunstnik on teose idee kohta öelnud järgmist: „Kõik meie teadmised universumi kohta moodustavad kera sisemuse. Kera pinna aga moodustavad kõik küsimused, mida me universumi kohta küsida oskame. Mida suuremaks kasvab meie teadmiste hulk, seda rohkem küsimusi oskame küsida“.


Ideekavand "Tuum"

Teise koha saavutas ideekavand märgusõnaga „Teadmised annavad tiivad“, mille autoriteks on Per William Petersen ja Sirje Petersen. Skulptuuri idee on inspireeritud lindude võimest suuta lennata vabalt kõikjale maailmas. Roostevabast poleeritud terasest välja pakutud kõrgläikeline voolujooneline kujund, peegeldaks tänu oma materjalile ümbritsevaid värve loodusest ja arhitektuurist.


Ideekavand "Teadmised annavad tiivad"

Kolmanda koha vääriliseks osutus žürii hinnangul võistlustöö märgusõnaga „Tuulerütm“, mille autoriteks on Varvara Guljajeva ja Mar Canet Sola. Teose idee on püüda tuulekiiruse kõrval välja tuua ka selle rütm. Taies on kineetiline skulptuur, mis kasutab tuuleenergiat skulptuuri ühe osa – metronoomi pendli – rütmiliseks liigutamiseks


Ideekavand "Tuulerütm"

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Tiiu Kirsipuu (Eesti Kunstnike Liit, žürii esimees),  Terje Ojaver (Eesti Kunstnike Liit), Kadri Asmer ja Reet Mark (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing), Alo Savi (Põlva Gümnaasiumi direktor) ja Pille Pärn (koolihoone projekteerija). Eksperdina osalesid žürii töös ka Põlva abivallavanem Martti Rõigas ja koolihoone projekteerija Andres Vijar.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 35 000 eurot. Teost saab Põlva Gümnaasiumi välisterritooriumil näha käesoleva aasta lõpus.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb tellida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 625 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.