Pronksi 12 büroohoone saab endale abstraktse reljeefi „Laine“

13.mai 2016
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) viis läbi kunstikonkursi, mille žürii valis seitsmeteistkümne võistlustöö hulgast välja Dmitri Gorbushini ja Jevgeni Zolotko ideekavandi märgusõnaga "Laine“. Konkursi tulemusena luuakse Tallinnas Pronksi 12 büroohoone sissekäigu kõrvale abstraktne reljeef, millel on abstraktselt kujutatud laine ja kajakad.
Kunstikonkursiga otsiti väliala kunstiteose ideelahendust, mis sobituks hoone arhitektoonikaga. Eelistatud oli skulpturaalne vorm. Žürii otsusel on võidutööks reljeef „Laine“, mis valmistatakse betoonist, kuhu lisatakse valget pigmenti. Teos on oma ümarate ja sujuvate vormide poolest kontrastiks Pronksi 12 hoone geomeetrilistele, peamiselt kandilistele vormidele. „Laine“ kujutab abstraktselt merelainet ja kajakaid, vastandudes oma voolava vormimänguga hoone raskepärasele üldmõjule.


Ideekavad "Laine"

Teise koha vääriliseks valis žürii kavandi märgusõnaga „Ühinemine“, mille autor on Per William Petersen. Tegemist on roostevabast terasest valmistatud optilise kunstiteosega, mille kohta autor on märkinud järgmist: „Kui inimesed kohtuvad, laieneb suhtlusvõrgustik kogukonda. Meid kõiki hoiab koos nähtamatu võrk“.


Ideekavad "Ühinemine"

Kolmanda koha pälvis ideekavand „Pahupidi“, mille autoriteks on Varvara Guljajeva ja Mar Canet Sola. Teos mängib ja kombineerib hoone vormidega, mida on võimalik taieses ära tunda negatiivi pööratult. Skulptuuri materjalideks on raud ja betoon.


Ideekavand "Pahupidi"

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Triin Tõrs-Ojari (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, žürii esimees), Juta Kivimäe (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing), Ahti Seppet ja Vergo Vernik (Eesti Kunstnike Liit), Jane Teresk (Pronksi 12 hoone sisearhitekt) ning Hanna Turetski-Toomik (Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja).

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 12 953,51 eurot. Teost saab Pronksi 12 hoone sissekäigu ees näha käesoleva aasta lõpus.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb tellida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 625 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hanke ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.