Rapla riigigümnaasiumi kunstikonkursi võitis kunstnik Kaido Ole maal „Oh!“

16.aug 2018
Riigi Kinnisvara AS koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim teos 2018. aasta sügisel valmivasse Rapla riigigümnaasiumi raamatukokku. Kunstikonkurss oli üks viimase aja populaarsemaid, tööde esitamise tähtajaks saabus 56 konkursitööd, mille hulgast valis žürii võitjaks Kaido Ole teose „Oh!“. Rohkete preemiatega pärjatud teose autorit Kaido Olet võib pidada üheks Eesti tunnustatumaks maalikunstnikuks.

Kaido Ole „Oh!“

Žürii sõnul on teose puhul tegemist tugeva, kontseptuaalse taiesega. Ideekavand pakub avastamist ning edasist teekonda pikemaks ajaperioodiks. Kunstiteose puhul on tegemist mitteillustratiivse, tehniliselt huvitava ning põneva detailirohke teosega. Ideekavandis on töötatud erinevate osapooltega – objektid, varjud.

Teose autori Kaido Ole sõnul on maalil rääkida oma lugu. Paratamatus kooli igapäeva askeldamises mõjub suur maal rahustavalt ja vägevalt. Samuti kutsub maal end vaatama ka siis, kui selleks plaanigi pole. „Mis on selle teose mõte, see kõige tagumine ja peamine – olgu igaühe enda vaadata ja mõelda, ehk iseseisev kodune töö nagu koolis on sobilik öelda. Kes juba teab võib teistele ka ette öelda.“

Rapla riigigümnaasiumi hoone hakkab koosnema kahest osast - olemasolev hoone osa ning juurde ehitatav hoone osa. Loodav kunstiteos on planeeritud uue hoone raamatukogu trepiastmete kohal olevale seinale. Tegemist on koolimaja avaliku alaga, mida kasutab kogu koolipere ning mida läbivad külalised.

Konkursil pälvis teise koha ideekavand „Varielu“, autoriteks Solveig Lill ning Mihkel Raev. Mittetraditsionaalne ning skulpturaalne teos on julgelt mänguline, kerge ja värske oma ideelahenduses. “Varielu” on tagasihoidlik meeldetuletus elu sürreaalsest elemendist, mis avab raamatutetaguse maailma Raplaga lähedalt seotud luuletaja Andres Ehini kujundikeele ja loomingu kaudu.

Solveig Lill ning Mihkel Raev „Varielu“

Kolmanda koha saavutas võistlustöö „Piirideta taevas“, mille autoriks maalikunstnik Kristi Kongi. Teose maalikompositsioon pakub rohkelt põnevust, erinevaid vorme ning puhtaid värve. Kompositsioon “Piirideta taevas” on kohaspetsiifiline ning koosneb omavahel lõimitud õlimaalidest. Teose kandvaks ideeks on inimene ja meid ümbritsev keskkond ning täpsemalt kasvamise ja muutumise motiivid.

Kristi Kongi „Piirideta taevas“
 
Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 59 000 eurot. Õli- ja akrüülmaal „Oh!“ valmib 2018. aasta lõpuks. Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Maria Arusoo ja Triin Tulgiste, Eesti Kunstnike Liidu esindajatena Vano Allsalu ning Eve Kask, Rapla Gümnaasiumi direktor Sirje Kautsaar ja žürii esimees, hoone sisearhitekt Kerli Lepp Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroost.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.