Sõlmiti kokkulepe Viru vangla ja arestimaja ehitamise finantseerimise kohta

14.juuni 2006
Riigi Kinnisvara AS sõlmis täna, 14. juunil Justiitsministeeriumi ja Siseministeeriumiga  projekteerimis- ja ehitustööde kokkuleppe muudatuse Jõhvi rajatava Viru vangla ja arestimaja ehitamise finantseerimise kohta, millega võeti maha takistused vangla tähtaegseks valmimiseks.
 
Justiitsminister Rein Langi sõnul on uue vanglakompleksi ehitamine suur samm Eesti vanglasüsteemi reformimisel. "Seniste okupatsiooniajast pärit ja varisevate kivihunnikute asemele tekivad lõpuks ometi nüüdisaegsed kinnipidamisasutused, kus on ka palju paremad turvameetmed," ütles Lang. "Eemaldumisel nõukogudeaegsest GULAGist oli Tartu vangla valmimine esimene samm, edasi ootame Viru vangla ja Tallinna vangla valmimist".
 
Siseminister Kalle Laanet lausus, et uue, kaasaegse arestimaja valmimine tagab sinna paigutatavatele kinnipeetavatele inimväärsed ja Euroopa Liidu nõuetele vastavad tingimused. „Riiklikust aspektist on väga oluline see, et  vangla ja arestimaja ühtekoondamine loob sünergia, mis aitab oluliselt kokku hoida valvekulusid,” ütles Laanet. Ta lisas, et üldsusele on teada arestimajades valitsev ruumipuudus ning ka see, et enamus arestikambreid on amortiseerunud. Valmiv arestimaja pakub kujunenud olukorrale kindlasti leevendust.
Riigi Kinnisvara AS loodab Viru vangla ehitustööde peatöövõtu riigihankel parima pakkumise teinud AS Merko Ehitusega lepingu sõlmida peale jaanipäeva.
 
Viru vangla on kavandatud 1000-kohalise kinnise vanglana, mille juurde kuulub ka 75-kohaline avavangla ja 150-kohaline arestimaja.
 
Vangla territooriumile tuleb 14 hoonet ja hooneid ühendav galerii. Viru vangla hakkab asuma 160 459 ruutmeetri suurusel maa-alal, vanglahoonete alune pind on 18 781 ruutmeetrit.
 
Viru vangla ehitatakse Jõhvi ?lesõidu tänava, Tallinna-Narva raudtee, Kose ümbersõidutee ja Jõhvi linna lõunapiiri vahelisele maa-alale.
 
Vanglakompleks valmib 2007. aasta detsembris.