Tallinna Ehituskool saab „Kuldsed käed“

03.dets 2014
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös Tallinna Ehituskooliga korraldas koolile kunstiteose tellimise ideekonkursi, mille žürii valis 24 võistlustöö hulgast välja Oliver Soometsa, Tõnis Hiiesalu ja Bruno Lillemetsa ideekavandi „Kuldsed käed“.
„Kuldsed käed“ koosneb kahest eraldiseisvast, kuid mõtteliselt seotud taiesest: sisehoovi skulptuurist ning siseruumi seinapannoost. Võidutöö autorid selgitavad kavandi ideed järgnevalt: „Kui sfäär sümboliseerib täiuslikkust, siis inimese käejäljed sellel väljendavad inimese püüdlust täiuslikkuse poole. Mõistus juhib, aga käsi teeb. Meistri käsi on tema allkiri.“


Üks kahest seinapannoost teise korruse puhkealal. Käe kujutised on valmistatud betooni ja akrüülvaigu segust.
Pildil oleval seinal on paremad käed, vastasseinas vasakud käed.

Ideekonkursi teise koha pälvis Jevgeni Zolotko ideekavand „Algehitis“.


Kolmanda koha vääriliseks tunnistati Indrek Köster’i ja Taavi Talve ideekavand „Mõtle ja mõõda“.


Konkursi žüriisse kuulusid Tallinna Ehituskooli direktor Raivo Niidas, kooli uue hoonekompleksi arhitekt Veiko Tein, Eesti Kujurite Ühendusese liikmed Ekke Väli ja Kirke Kangro, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite ühingu liige Juta Kivimäe ning Eesti Kunstnike Liidu liige Flo Kasearu.

Ideekonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot. Skulptuur ja pannood peavad olema teostatud ja paigaldatud 2015. aasta suveks.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb hankida kui ehitustöid teostatakse vähemalt 750 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hanke ülempiir on 65 000 eurot.