Tallinna Euroopa Kooli B-korpuse hoone katus saab täienduse omanäolise väliskulptuuri “Säde” näol

06.aug 2018
Riigi Kinnisvara AS koostöös Tallinna Euroopa Kooliga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim teos 2018. aasta sügisel valmivasse Tallinna Euroopa Kooli B-korpuse hoone katusele. Kool paikneb aadressil Tehnika 18, Tallinna Vanalinna ja kesklinna vahetus läheduses miljööväärtuslikus asumis. Kunstikonkursi žürii valis võitjaks Taavi Kuninga, Argo Männiku ja Mihkel Urmeti ideekavandi märgusõnaga "Säde“.
Ideekavand “Säde” visualiseerib ideede ja mõtte (mõtete?) plahvatuslikku ning suunda näitavat jõudu, mis peaks olema eeskujuks nii kooli õpilastele, kui ka möödujatele. Skulptuur on kavandatud Tallinna Euroopa Kooli B-korpuse hoone katusele maamärgina ning teos vaatab Toompea lossi ja Pika Hermanni poole. Kunstiteos koosneb roostevabast terasest, mis tagab püsiva välimuse ajas ning on atraktiivne öise ja päevase valgusega – valguse peegeldumine teraselt toetab teose lähteideed.

Eraldi märkis žürii ära ideekavandi “Noor Toomas”, mille autoriks on Mark Grimitliht. Teos on inspiratsiooni saanud vaprast ja vastutustundlikust linnavahist Vana Toomasest, kelle auks paigaldati 1530. aastal Tallinna raekoja torni tippu tuulelipp. Ideekavandi positiivne, lapselik kujund pakub pilkupüüdvat mängulisust ning küsib, milline oleks tänapäevane Toomas? Ideekavand pakub maamärgiks tuulelipu ehk tänapäeva “Noore Toomase“.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot. Installatsioon “Säde” valmib 2018. aasta sügiseks.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Ingrid Ruudi ja Maria Arusoo, Eesti Kunstnike Liidu esindajatena Vano Allsalu ning Mari-Liis Tammi, Tallinna Euroopa Kooli haldusjuht Sven Laats ning hoone arhitekt Ahti Kooskora. Eksperdina osales žürii töös Riigi Kinnisvara arenduse projektijuht Enno Parker.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.

Taavi Kuninga, Argo Männiku ja Mihkel Urmeti võidutöö "Säde“

“Noor Toomas”, mille autoriks on Mark Grimitliht