Terviseameti uue hoone esine saab täienduse abstraktse ning omanäolise väliskulptuuri “Oa algus” näol

11.apr 2017
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös Terviseametiga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim teos Terviseameti uue hoone õuealale. Konkursi žürii valis neljateistkümne võistlustöö hulgast võitjaks Pille Taela, Kristian Taaksalu ja Marta Vaariku ideekavandi märgusõnaga "Oa algus“. Konkursi tulemusena püstitatakse Terviseameti uue hoone väliruumi roostevabast terasest skulptuur.
Kunstiteosele ette nähtud ala on hoone Paldiski maantee poolne väljak, mis on hästi vaadeldav Paldiski maanteelt ning mille ümber on koondatud kõik olulised sissepääsud ja
avaliku kasutusega ruum. Lähteülesandes kirjeldatud kunsti olemust iseloomustasid märgusõnad: loodus, tervis, roheline mõtteviis, kvaliteetne elukeskkond. Teose tõlgendusviis ja materjalikasutus ning kasutatav tehnika jäeti kunstnike endi otsustada.

Autorid on oma teost iseloomustanud järgmiselt: „Terviseameti uuel hoonel on lihtne arhitektuurikeel, millest tulenevalt oleme andnud “Oa algusele” abstraktse vormi. Peategelane on oast väljasirguv dünaamilise vormiga Idu. Talle on antud abstraktne ja mitmetähenduslik dünaamiline vorm, mis meenutaks vaatajale justnimelt puhast lehte või valget lehvivat kangast. See sümboliseerib uut algust, annab meile lootust. Uba ja Idu on sümbolid, mis pea kõigi jaoks tähendavad uut algust.“ Objekt on valmistatud 1,5 mm roostevabast lehtterasest, mis on osaliselt värvitud ja poleeritud.Ideekavand "Oa algus“

Teise koha saavutas ideekavand märgusõnaga „Õun“, mille autoriteks on Maria Ader ja Edith Karlson. Paljutähendusliku sümboli idee allikaks on kuulus ütlus „An Apple a Day keeps Doctor away!“.Ideekavand "Õun"

Kolmanda koha pälvis võistlustöö märgusõnaga “Amfora”, mille autoriteks on Anne Rudanovski, Jevgeni Zolotko ja Rasmus Eist. Teos on idamaise hõnguga ning kujutab kahte alumiiniumist põneva vormikeelega amfora laadset objekti. Autorid kirjeldavad teost järgmiselt: „Amfora voolavat ja rahulikku vertikaalset vormi loob ja samas fragmenteerib origamist tuntud miura-voldiga genereeritud geomeetriline vorm, mis rõhutab riigiametile sobivat konkreetsust ja esinduslikkust.”


Ideekavand “Amfora”

Lisaks esikolmikule otsustas žürii üksmeelselt ära märkida kolm ideekavandit -  „Kutiikula“, „Kamilla“ ja „Hoolime üksteisest“.

Ester Faimani, Argo Männiku ning Kaiko Kivi teos „Kutiikula“, kasutab ära olemasolevat linnamööblit. “Ühte installatsiooni on koondatud mitmed tugeva sümboolse väärtusega kujundid, mis omavahel põimudes moodustavad ka täiesti uusi tähendusvälju. Pisidetailides peitub terve maailm, mille niidid on kõik omavahel seotud”.


Ideekavand „Kutiikula“

„Kamilla“ autoriks on kunstnik Urmas Viik. Teose tuumkujundiks on teekummeliõis, mis on hinnatud nii ametlikus- kui rahvameditsiinis. Puidust teose idee on originaalne ja pilkupüüdev.
 


Ideekavand "Kamilla"

Jass Kaselaane ideelahendus „Hoolime üksteisest“ ei jäta kedagi ükskõikseks ning tekitab oma multifilmiliku esteetikaga sooja tunde. Teose kandvaks ideeks on inimlikkus ja hoolivus. Skulptuur koosneb kahest tugevalt üldistava vormikäsitlusega, ühtehoidvast figuurist.


Ideekavand „Hoolime üksteisest“

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Pelle-Sten Viiburg (Terviseameti uue hoone arhitekt, žürii esimees), Anu Kaljuste (Terviseameti esindaja), Mari-Liis Tammi ja Elin Kard (Eesti Kunstnike Liit), Ülle Kunnus (Eesti Maastikuarhitektide Liit, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja). Eksperdina osales žürii töös Terviseameti peadirektor Tiiu Aro.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 42 000 eurot. Teos valmib Terviseameti uue hoone väliruumi 2017. aasta sügisel.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb tellida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 625 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.

Terviseameti uus viiekorruseline büroo- ja laborihoone paikneb aadressil Paldiski maantee 81. Sellesse koondatakse kõik Tallinnas asuvad Terviseameti üksused koos Terviseameti laborite, klienditeeninduse ning ravimilaoga. Uues majas hakatakse tööle 2017 aasta mais.