Terviseameti uue hoone siseruumi hakkavad ilmestama maad ja õhku sümboliseerivad "Kaks teost"

12.okt 2016
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös Terviseametiga viis läbi kunstikonkursi, leidmaks sobivaimad teosed Terviseameti uue büroo- ja laborihoone interjööri. Konkursi žürii valis 45 võistlustöö hulgast võitjaks Oliver Soometsa, Tarvo Hanno Varrese ja Bruno Lillemetsa ideekavandi märgusõnaga "Kaks teost". Konkursi tulemusena paigaldatakse Terviseameti uue hoone siseruumidesse kaks teost – "Õhulaine seeria" (autor Tarvo Varres) fotode komplekt ning installatiivne teos "Maa" (autorid Oliver Soomets ja Bruno Lillemets).
Konkursiga otsiti sobivaimaid kunstiteose ideelahendusi hoone siseruumidesse kahele eraldiseisvale, läbi kahe korruse ulatuvale seinapinnale. Eelistatud temaatikaks oli kaudselt Terviseameti peamise missiooniga „Tegutseme rahva tervise ja hea elukeskkonna nimel“ seonduv, märksõnadeks sealjuures loodus, tervis, roheline mõtteviis, kvaliteetne elukeskkond. Teose tõlgendusviis, materjalikasutus ning kasutatavad tehnikad jäeti kunstnike endi otsustada.

Žürii valis võitjaks kahest eriilmelisest teosest koosneva konkursitöö "Kaks teost". Õhulaine seeria fotokomplekt asetab vaataja mere kohale, värske õhu hoovusesse erinevatel ajahetkedel. Teose teine osa koosneb vaiguga tahkestatud mullast ruudust ja samal viisil töödeldud rukkiteradest koosnevast „veskikivist“, sümboliseerides maad. Tööd moodustavad omavahel dialoogis oleva teoste paari, mis tegelevad looduse temaatikaga.


"Maa" (Ideekavand "Kaks teost")

"Õhulaine seeria" (Ideekavand "Kaks teost")

Teisele kohale valis žürii ideekavandi märgusõnaga "Sammal", mille autoriks on Monika Järg. Teos on puidule „tikitud“ kolmemõõtmeline struktuurne ja mustriline kujutis samblapinnast.

Ideekavand "Sammal"

Kolmanda koha määras žürii võistlustööle märgusõnaga "Vabapuud", mille autoriks on Mari Prekup. Teos koosneb kahest ruumilisest maalist, mis kujutavad Paluküla Hiiemäe kaski ja Tülivere tamme ning selle kaudu eestlaste sidet loodusega.Ideekavand "Vabapuu"

Lisaks otsustas žürii konkursile laekunud ideekavanditest eraldi ära märkida ka Anna Mari Liivrandi installatsiooni "Baromeeter", mis lähtub Terviseameti kui sootsiumi-õhkkonna muutusi tajuvast baromeetrist, kujutades klaasist tuulekellasid.


Ideekavand "Baromeeter"

Äramärkimise pälvis ka Krista Leesi teos "Tee tervisele", mille üks osa koosneb helenduva neoontekstina esitatud 80-ndate stiilis grafitist ning teine osa on naturaalsetest vihtadest moodustuv installatsioon.

Ideekavand "Tee tervisele"

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Pelle-Sten Viiburg (Doomino arhitektid, Terviseameti uue hoone arhitekt, žürii esimees), Tiiu Aro (Terviseameti peadirektor), Elnara Taidre ja Mait Väljas (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing) ning Inga Heamägi ja Mari Roosvalt (Eesti Kunstnike Liit).

Kunstikonkursi võitjalt tellitavate teoste maksumus ilma käibemaksuta on 23 000 eurot. Teoseid saab Terviseameti siseruumis näha järgmise aasta kevadel.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb tellida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 625 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hanke ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.