TTÜ Eesti Mereakadeemia peahoonesse installeeritakse rahvusvahelise merenduse sümbolina „Tuuleaerud“

28.juuli 2015
Haridus- ja Teadusministeerium ja TTÜ Eesti Mereakadeemia (EMERA) koostöös Riigi Kinnisvara AS-iga (RKAS) korraldasid EMERA peahoone kunstikonkursi, mille žürii valis üheksa võistlustöö hulgast välja Mati Veermetsa ja Tiiu Pirsko kavandi märgusõnaga "Tuuleaerud“.
Kunstikonkursi raames otsiti innovatiivset merenduse ja laevandusega seotud ideelahendust, mis sobituks muinsuskaitsealusesse hoonesse.Ideekavand "Tuuleaerud"

Žürii poolt välja valitud võidukavand „Tuuleaerud“ on ruumiline kahekümne viiest värvilisest puitaerust koosnev installatsioon. Mustaks värvitud aerude erksavärvilised labad sümboliseerivad  erinevaid maailmajagusid.

Žürii otsusel pälvis teise koha kavand „Cassiopeia“, mille autoriks on Siim-Tanel Annus.Ideekavand "Cassiopeia"

Kolmanda koha pälvis Mauri Grassi ja Lauri Sillaku kavand „Silmapiirid“.Ideekavand "Silmapiirid"

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Roomet Leiger (TTÜ Eesti Mereakadeemia direktor, žürii esimees), Sander Sarap (TTÜ Eesti Mereakadeemia Üliõpilasnõukogu juhatuse esimees), Carl-Dag Lige ja Karen Jagodin (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing) ning Andreas Trossek ja Marko Mäetamm (Eesti Kunstnike Liit). Hääleõiguseta liikmetena osalesid žürii töös ka Maria-Kristiina Soomre Kultuuriministeeriumist ja Mari Emmus RKAS-ist.

Roomet Leigeri kommentaar võidutööle: „Mul on hea meel, et kunstikonkursile laekus nii palju huvitavaid kavandeid. Sellest tulenevalt aga ei olnud otsustava valiku tegemine žüriile kerge.  Usun, et Mereakadeemia jaoks sümboliseerib võitjaks osutunud kavand "Tuuleaerud" kooli tänast olukorda kõige paremini – ühelt poolt traditsioonide jätkamine ning merendusalaste teadmiste väärikas edasi kandmine ja teiselt poolt akadeemia uus hingamine, kaasaegsus ning innovatsioon. Kavandis "Tuuleaerud" kasutatud põhielement "aer" on ju arhailine sümbol, samas  kontseptsiooni teostus kogu oma värvilisusega on kaasaegne ja muljetavaldav. Ootame huviga kavandi lõpliku teostust.“  

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 29 602 eurot. Taiest saab koolihoones näha käesoleva aasta lõpus.

Kunstihanke korraldamise kohustus tuleneb Tallinnas paikneva TTÜ Eesti Mereakadeemia peahoone osalisest rekonstrueerimisest. Kõnealuseid töid rahastati CO₂ heitmekvoodi müügist laekunud vahenditest.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb hankida kui ehitustöid teostatakse vähemalt 750 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hanke ülempiir on 65 000 eurot.

Lisainformatsioon:

Inkeri Parman
Turundusjuht
TTÜ Eesti Mereakadeemia
Tel:  613 5507, 5910 0432
E-post: inkeri.parman@ttu.ee

Mari Emmus
Sisustus- ja kunstihangete projektijuht
Riigi Kinnisvara AS
Tel:  606 3472
E-post: mari.emmus@rkas.ee