Ugala teatri õue püstitatakse optilist illusiooni pakkuv „Eesriie“

05.juuli 2016
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös Ugala teatriga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim teos Ugala teatri õuealale. Konkursi žürii valis kaheksa võistlustöö hulgast võitjaks Kaiko Kivi, Bruno Lillemetsa ja Argo Männiku ideekavandi märgusõnaga "Eesriie“. Konkursi tulemusena püstitatakse Ugala teatri õue lainelise pinnaga metallteos, mis visuaalselt imiteerib teatri eesriiet.
Konkursi raames otsiti kunstiteose ideelahendust, mis paikneks õueala rajataval tugimüüril ning taotleks rütmilist ažuursust koos rahuliku voolava pinnaga. Teos peab olema pimedal ajal valgustatud ning eelistatud materjaliks on vabalt töödeldud tehnikas metall.


Ideekavand "Eesriie"

Žürii kuulutas võidutööks ideekavandi märgusõnaga „Eesriie“. Tegemist on teosega, mis mängib eesriidena langeva kardina muljet jätva optilise illusiooniga ja muudab ilmet seda eri nurkade alt vaadeldes. Pimedal ajal lisanduv valgustus toob õuealal paikneva taiese tekstuuri ja rütmilisuse veel täiendavalt esile. „Eesriide“ abil tekib tühja sisehoovi turvaline ja liigendav tihedus, mis harmoneerub hoonekompleksi üldise värvigammaga.

Teise koha saavutas ideekavand märgusõnaga „Aplaus“, mille autoriteks on Oliver Soomets, Tõnis Hiiesalu ja Bruno Lillemets. See kineetiline skulptuur ühendab tuule jõul pöörlevad tiivikud ja valgusseina idee. Teose tekstiline osa tekib pikslitena asetsevatest tiivikutest, mis tuulega loovad dünamote abil ka valgusmängu.


Ideekavand "Aplaus"

Kolmanda koha pälvis žürii hinnangul võistlustöö märgusõnaga „Lava tähed/ Lavatähed“, mille autoriteks on Tiiu Pirsko ja Mati Veermets. Kunstiteos kujutab lavatekstidest moodustuvat dekoratiivse tähelise faktuuriga voogavat võrkpinda, ülekantud mõttes lavakardinat. Faktuuri loomisel on kasutatud tuntud kirjanike lavateoseid (Tammsaare, Kitzberg, Shakespeare, Moliere jt).


Ideekavand "„Lava tähed/ Lavatähed"

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Kristiina Alliksaar (Ugala teatri juht, žürii esimees), Irina Raud (Ugala teatri arhitekt), Mari Vallikivi ja Rael Artel (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing), Jass Kaselaan ja Tõnis Paberit (Eesti Kunstnike Liit). Eksperdina osales žürii töös ka Viljandi linnakunstnik Malle London.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot. Teos valmib Ugala teatri õuealale 2017. aasta suvel.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb tellida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 625 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.

Ugala teatrimaja läbib 2016.–2017. aastani ulatusliku renoveerimise. Teatrile antakse maja tagasi 2017. aasta kevadel. Senikaua annab teater etendusi ajutises teatrisaalis ehk Ugala black boxis, mis asub Viljandis Pargi tänaval. 1981. aastast pärineva hoone arhitektuurse lahenduse autorid on arhitektid Irina Raud ja Inga Orav, sisekujunduse autor on Mait Summatavet. Samad arhitektid koostasid ka rekonstrueerimisprojekti, mille alusel uuendustöid läbi viiakse.