Viimsi riigigümnaasiumi hakkab ilmestama skulptor Jass Kaselaane mosaiikpannoo „Liblikas“

06.märts 2018
Riigi Kinnisvara AS koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim teos 2018. aasta sügisel valmivasse Viimsi riigigümnaasiumi esindussaali. Konkurss oli populaarne, žürii tegi valiku 35 töö hulgast ja valis võitjaks Jass Kaselaane teose „Liblikas“. Teose autorit Jass Kaselaant peetakse üheks Eesti noorema põlvkonna tunnustatumaks skulptoriks.
Žürii sõnul tegeleb teos „Liblikas“ vana ja väärika keraamilise mosaiigi tehnika taasmõtestamisega kaasaegses ruumis. Seinapannoo suhestub hästi kaasaegse digitaalse pildikeelega. Teos jutustab lugu, kuidas nukust areneb liblikas – ka kirgas liblikas on kunagi olnud roheline röövik. Kasvamise ja arenemise lugu, kooliaeg on ettevalmistus lennuks, iseseisvaks eluks.

Loodav kunstiteos kavandatakse Viimsi riigigümnaasiumi 2. korruse esindussaali lääneseinale. Teos hakkab paiknema monoliitsest raudbetoonist seinaosal, kunstiteose paiknemisala mõõdud on 5,52 x 15,1 meetrit. Hoone sisekujunduses lähtutakse lihtsusest ja ratsionaalsusest. Materjalid on kergesti hooldatavad, vastupidavad ning allergiavabad.

Võidutöö "Liblikas"

Konkursil pälvis teise koha ideekavand „Linnukool“, mille autoriks on Maarit Murka. Interaktiivne teos kasvatab läbi õppimisprotsessi huvi looduse vastu. Lindude pesakastid sümboliseerivad elutee algust, nii nagu kool õpilase jaoks.

II koht: ideekavand „Linnukool“

Kolmanda koha saavutas võistlustöö „Lingvistiline mets“, mille autoriteks on Mihkel Urmet ja Taavi Kuningas. Teoses kasutatava puukoore pikslitest tekkiv metsamaastik avardab ruumimuljet. Mets kui infoväli.

III koht: ideekavand „Lingvistiline mets“

Eraldi märkis žürii ära kaks teost. Ideekavand „Süda“, autoriteks Ahti Sepsivart ja Reet Valk. Teose eesmärgiks oli luua ühine kunstiteos koos gümnasistidega. Tegemist on ajas muutuva kaasava teosega, kus kunstnik on andnud noortele üle osa oma rollist. Ideekavand „Kordus“, autoriks Kristi Kongi, ärgitab mõtlema visuaalse maailma struktuuri olemuse üle. Intrigeeriv värviprogramm. Kaasaegse maalikeele jõuline esitus.

Ideekavand "Süda"

Ideekavand "Kordus"

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot. Mosaiikpannoo „Liblikas“ valmib 2018. aasta sügiseks.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Mait Väljas ja Karin Vicente, Eesti Kunstnike Liidu esindajatena Vano Allsalu ja Indrek Köster, Viimsi Gümnaasiumi direktor Karmen Paul ja žürii esimees, hoone arhitekt Jan Skolimowski. Žürii tööd toetas hääleõiguseta ehituse ekspert Jaanus Müller RKAS-st.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.